Home / PHP / PHP Console Logger – Php ile tarayıcı konsolu nasıl kullanılır.

PHP Console Logger – Php ile tarayıcı konsolu nasıl kullanılır.

Php ile geliştirme yaparken tarayıcı konsolunu kullanmak çok kullanışlı olabilir diye düşünürken biraz araştırdım ve süper 2 tane çözüm buldum. Js’de Console.log ile tarayıcı konsoluna veri basar gibi php’de de projenize ekleyeceğiniz bir paket ve tarayıcınıza yükleyeceğiniz bir eklenti ile konsola veri yazdırmak mümkün hale geliyor. Bana çok kullanışlı geldi çünkü çok fazla var_dump kullanıyorum, consola yazmak ‘yerine göre’ daha verimli olabilir. Ayrıca var_dump gibi işlem gören 2 farklı php paketini de başka bir yazıda ele alacağım.

Şimdi gelelim php ile nasıl tarayıcı konsoluna veri basarız ? İlk olarak ihtiyacımız olan chrome eklentisi ve php paketi linklerini paylaşayım.

Chrome Eklentisi : https://chrome.google.com/webstore/detail/chrome-logger/noaneddfkdjfnfdakjjmocngnfkfehhd

Paket Resmi Sitesi : https://craig.is/writing/chrome-logger (NOT : Siteyi incelerseniz php dışında birçok dil için bu paketin kullanılabildiğini görürsünüz.)

Chromephp : https://github.com/ccampbell/chromephp

Yapacağımız işlem çok basit. İlk olarak chrome eklentisini yüklüyoruz. Ardından Chromephp Github sayfasından ‘ChromePhp.php’ dosyasını indiriyoruz. Projemizde kullanmamız için yapmamız gereken tek şey ‘ChromePhp.php’dosyasını projemize dahil etmek. Aşağıdaki gibi kullanabilirsiniz.  Ek olarak bu özelliğini kullanmak istediğimiz sayfadayken eklentiyi (chrome eklenti alanına ikonu gelir) bir kez tıklayıp aktif hale getirmeliyiz.

 

 

Check Also

PhpStorm Codeigniter Kod Tamamlama – Autocomplate

PhpStormda hali hazırda bir codeigniter desteği mevcut değil. Projemize bir property dosyası ekleyerek kod tamamlamayı …

%d blogcu bunu beğendi: